4x knížka, která stojí za to

Číst mě bavilo už od útlého věku. Z oblíbených dětských knížek, jako Děti z Bullerbynu, jsem se pročetla do éry románů, která mě částečně drží i do dnes. Kolikrát jsem prázdniny strávila místo lítání venku právě u hromady knih. Když mě knížka zaujala, dokázala jsem u ní strávit opravdu nespočet hodin, dokud jsem se nedočetla její poslední stránky a tomu je tak vlastně i dodnes.

Knížky, u kterých musí člověk hádat každičkou stránku, jsou mým šálkem kávy. Vtip, napětí, ale třeba i dech beroucí životní příběhy jsou to, co v knihách hledám. Dnešní čtyři tipy jsou tím nejlepším, co jsem za poslední dobu přečetla a podle mě vážně stojí za to :-) . Všechny jsem s nadšením přečelouskala od první až do poslední stránky, tudíž věřím, že zaujmou třeba i někoho z vás. Tak se pojďme do nich pustit :-).

 1. Dívka ve vlaku (Paula Hawkins)

Myslím, že většina už o téhle knížce slyšela. Myslím, že většina ji má určitě i doma, ale kdyby náhodou se tu našel někdo, kdo tomuto bestselleru odolal, bude se mu třeba tohle doporučení hodit. Téměř od začátku až do konce této knihy můžete hádat spojitost mezi jednotlivými postavami, stejně jako viníka záhadné vraždy mladé ženy.

“ Knížka vypráví o Rachel, hlavní hrdince, která ranní linkou dojíždí pravidelně do práce. Při své cestě do Londýna si pokaždé bedlivě prohlíží předměstské domečky, které se u tratě nachází  a to v jednom konkrétním úseku. Z počátku se zdá, že důvodem jejího zájmu je pouze obdiv mladého páru, který v jednom z domků bydlí, ale později vychází najevo, že právě tento pár by byl nynějšími sousedy hlavní hrdinky Rachel, tedy pokud by se před časem se svým manželem nerozvedla. Stereotypní každodenní jízda vlakem se mění ve chvíli, kdy Rachel zjistí, že žena z právě onoho dokonalého páru je ze dne na den nezvěstná a později nalezena zavražděná. A jelikož den před jejím zmizením se Rachel všimla jedné znepokojující věci, vrhá se do víru vyšetřování, i když jsou tihle lidé pro ni zdánlivě pouze cizí.“

13

      2. Bábovky (Radka Třeštíková)

Další pecka z letních bestsellerů, kterou kdo v létě nečetl, jako by nežil. Knížka je ale vážně povedená, to se musí nechat. Skládá z několika dílčích příběhů, které spolu vzájemně souvisí. Přesněji řečeno, hrdinky každé části se ať už přímo či nepřímo znají. Každá část zachycuje příběh určité ženy, která řeší daný problém, ať už úspěšně či neúspěšně. Knize rozhodně nechybí důvtip. U některých pasáží jsem se doslova řezala smíchy. Byly však i takové, u kterých slzička ukápla. Pokud hledáte takovou tu oddychovku, která však rozhodně není nudná a dokáže pobavit i nadchnout, Bábovky se vám budou líbit :-) .

12

      3. Jídlo s.r.o. (Roman Vaněk)

A něco z trošku jiného soudku. Tuhle knížku jsem dostala k Vánocům od přítele a řeknu vám, nevěřila jsem jaký to bude pro mne před státnicemi poklad! Jelikož se nerada bifluju něco nazpaměť, jelikož vím, že za týden z toho nevím absolutně nic a postrádá to pak jaksi smysl, naučila jsem se hledat v jednotlivých věcech srozumitelné souvislosti. Takže když jsem najednou měla do hlavy poskládat výrobu piva, vína, chleba, atd, atd, mou záchranou byla právě tahle knížka :-) . Celá je navíc moc krásně ilustrovaná a popsaná. Celkově mám pořad Jídlo s.r.o. strašně ráda, jelikož pro mě představuje bořič všemožných potravinářských mýtů. Takže pokud se chcete dozvědět něco z potravinářství, tahle knížka je to pravé ořechové.

14

      4. Dívka, která zvítězila nad IS (Andrea C. Hoffmannová)

Poslední knížka je zároveň tou nejnovější, kterou jsem si pořídila. Dočetla jsem ji teprve před nedávnem a ještě teď mi běhá mráz po zádech. Kniha se neobešla ani bez nějaké té slzičky, jelikož mě příběh statečné Faridy vzal za srdce. Při tomto čtení jsem si zase jednou uvědomila, jak si kolikrát člověk neváží běžných věcí. Tento zdrcující příběh popisuje život Faridy, jezídské dívky, která žila spokojeně s rodinou ve vesničce Kocho, která se nachází na úpatí severoiráckého pohoří Sindžár. Vše se změní jednoho dne, kdy do vesnice vtrhnou bojovníci IS a Faridu oddělí od zbytku rodiny. Ubohá dívka se najednou stává otrokyní, stejně jako ostatní její vrstevnice. Farida však neztrácí naději na útěk a i přes nepředstavitelné utrpení svým věznitelům vzdoruje a jednoho dne se jí přeci jen uprchnout podaří. Více se dozvíte, pokud si knížku koupíte.

11

Jaké knížky vás za poslední dobu zaujaly ? :-)

Jako správný knihomil budu moc ráda za jakékoli doporučení!

Doufám, že se vám dnešní článek líbil.

PS: Jak jste si určitě všimli, možnost „pravidelných čtenářů“ jako u blogspotu zde nenajdete. Takže pokud nechcete přijít o žádný nový článek, tak jediná možnost je sledovat tuhle internetovou stránku na FB. Tak šup, šup :-) .Odkaz najdete v dolní liště na samotném konci stránky a nebo stačí kliknout SEM.

Mějte se krásně, vaše Vendula

 

11 Comment

 1. Necetla jsem ani jednu, nad Divkou ve vlaku jsem vahala, ale nakonec se rozhodla, ze mrknu spise jen na jeji zfilmovani.

  1. Enne says: Odpovědět

   Jůů, ona je zfilmovaná ? :-) Paráda, to moc děkuji za info!

   1. Tusim, ze na podzim bude v kine :)

    1. Enne says: Odpovědět

     Už na to koukám, v kinech od 6.10, paráda 😀 :-),to si nenechám ujít.

 2. Skvělý výběr. Já nedávno četla Zlodějku knih, taky super. A Dívku ve vlaku si toužím koupit už dlouho.
  http://enisara.blogspot.cz/

 3. Tak tu první a poslední bych si určitě ráda přečetla! já teď čtu Osudy porodní báby a moc se mi to líbí :) BEAUTYPUSINKA

 4. Nada says: Odpovědět

  Girl in train som prečítala na jeden hlt! :) Krásna kniha :)
  my blog: THE COLORFUL THOUGHTS

 5. tiež pozerám že v poslednej dobe všade vidím tu knižku Bábovky 😀 asi je to fakt dobré .. mala by som si niečo už aj ja prečítať :) napríklad to Dievča vo vlaku

 6. Jeddinou knížkou, o které jsem už někde četla byla Bábobky, zaujala mě především poslední knížka a tu Dívku ve vlaku nemám, ale kamarádce ji nedávno koupil přítel, tak třeba mi ji někdy půjčí:) Hezké typy.

  Somethingbykate

 7. Já teda musím říct, že Dívka ve vlaku mě lákala dlouho, ale pořád jsem měla co číst, tak na ni nezbyl čas. Teď už čekám na den, kdy vtrhne do kin a já za ní.:D:)

  1. Enne says: Odpovědět

   Já se do toho kina také strašně těším :-D, určitě na ni musím taktéž jít.