BALI

Zdravím vás přátelé :-) !

Snad mi ani nebudete věřit, jak neskutečně moc jsem se těšila, až tento článek dopíši a budu se o něj moc podělit také s vámi. Na fotografie plné slunce, energie a exotiky se myslím nejde ani vynadívat. Za to všechno však děkuji jedné z mých nejlepších kamarádek, která se o své poměrně čerstvé zážitky z Indonésie rozhodla podělit také s vámi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pokud vás zajímá, jak to na Bali vlastně vypadá, jací jsou místní lidé a jak celý třítýdenní pobyt probíhal, stačí se pustit do čtení! S Kristýnkou jsem se zavalila hned několika otázkami, na které mi s nadšením odpověděla.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 • Proč zrovna Bali? Co tě na této destinaci nejvíce lákalo?

Indonésie celkově byla vždy snem. Byla to pro mě destinace znamenající úplně odlišný život než znám z Evropy. Mojí srdcovkou je příroda, ta byla asi největším lákadlem. Našli jsme mnoho míst (i když dnes už jich razantně ubylo), kde jsme se ocitli úplně sami společně s místními lidmi a kulturou. Vědět, že jste jediní turisti v okolí na druhé straně světa, kde o vás nikdo nic neví, byl pro nás nový, ale vzrušující pocit.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 • Jak dlouho vám trvalo dovolenou naplánovat a zrealizovat?

Asi rok jsme plánovali a vymýšleli trasu, zhruba půl roku jsem koukala po letenkách.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 • Jak moc tě zaujala místní kuchyně?

Z jídla jsem měla jako člověk mající sklony k trávícím problémům největší obavy. Hodně informací jsem měla zjištěné z různých stránek, jako čeho se třeba vyvarovat, co raději nejíst a podobně. Ve finále ale, když přijede na místo a vidíte tu úžasnou směs jídla, koření a čerstvého ovoce – jsou veškerá doporučení v trapu. Snažili jsme se vyvarovat „nesympatickým“ restauracím a je dobré hlídat si délku příprav masa. Pokud jsme měli objednané maso a přinesli ho za minutu, tak člověk tuší, že to asi nebude naprosto propečený steak. Byla jsem naprosto nadšená z ovoce a musím říct, že to mi asi nejvíc chybí. Místní smoothie bylo nejlepší, co jsem kdy pila. Indonéská kuchyně je jinak synonymem pro ostrou kuchyni. Slovo ostrá by mělo být tučně podtrženo, protože je to ostré tak, že se vám chce brečet. I když řeknete, že si přejete nepálivé, tak většinou dostanete alespoň trošku pálivé, což pro nás evropany znamená „hořím“. Dá se na to ale zvyknout a po čase si to člověk ani neuvědomí.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 • Jakou věc si člověk, který se rozhodne navštívit Bali, nesmí rozhodně nechat ujít?

Neměli jsme žádné naplánované turistické destinace. Sedli jsme na skůtr a jeli se ztratit. Myslím, že to by si nikdo neměl nechat ujít. Prostě sednout na motorku, jet a nepřemýšlet kam, na jak dlouho a proč. Tohle je na celé Indonésii to nejlepší.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 • Jak na tebe působili místní obyvatelé?

Milí, přátelští a obětaví lidé, kteří jsou šťastní za to málo, co mají. Indonésie patří mezi země třetího světa, je tam velká chudoba. Ale lidé umí žít tak, aby byli šťastní.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 • První věc, která věc se ti vybaví, když se řekne Indonésie. A proč?

Palmy a rýže. Všude kam se člověk podívá, vidí palmy nebo rýžová pole. Jo a taky vzteklý a lakomý opice.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 • Co tě překvapilo pozitivně a co naopak negativně.

Všechno pro mě bylo pozitivní. Každá věc, kterou jsem tam zažila. Jediné negativum na těchto zemích jsou onemocnění. Když má člověk smůlu,  má malárii nebo dengue. Repelenty jsou pasé, protože se člověk neustále koupe ve vlastním potu a máte 10 štípanců za den. Ochránit se před nimi dá těžko. Je to prostě o štěstí.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 • Probíhal váš třítýdenní pobyt zcela bez problémů?

Naprosto. Trochu jsem se vykoupala ve vlastní blbosti a zjistila, že je třeba angličtinu neustále zdokonalovat a v mém případě se ji hlavně pořádně naučit.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 • Tvůj největší zážitek

Potápění na Gili, kdy nám kolem hlav plavala Kareta obrovská. Věc, na kterou bohužel také nikdy nezapomenu, jsou vypálené místa pro Palmu olejnou, čili pro pěstování palmového oleje. Je to horší, než se píše.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 • Na jaké místo by ses do budoucna ráda podívala?

Podívala bych se ráda kamkoliv, v nejbližší budoucnosti máme v plánu severské země Evropy, především Island. Asie nás ale chytila za srdce svou jednoduchostí, skromností a divokou přírodou. Myslím, že možnosti jsou otevřené všemu.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kristýnce tímto ještě jednou mockrát děkuji za poskytnuté fotografie a informace, které jsem zde mohla uveřejnit.

Lákají vás podobné destinace k procestování?

Piště, komentujte, myslím, že tento speciální článek si to více než zaslouží.

Mějte se fajn,

Vendula

2 Comment

 1. Bože, to je nádhera. Ta příroda, moc hezké fotky :)

 2. Nikdy dřív by mě nenapadlo chtít cestovat někam tímhle směrem, ale v poslední době je to tak populární destinace, že jsem se i já podle všech těch fotek a článků zamilovala :) Ta příroda a jiný styl života je velké lákadlo a myslím, že v dnešní hektické době by to bylo ideální na to zpomalit :) Jen je škoda, že je Bali populární možná až moc a bojím se, že než se tam třeba někdy dostanu, ztratí tu kouzelnou atmosféru :(