Jak přežít zkouškové a nezbláznit se z toho

Ať chceme nebo ne, pro většinu vysokoškoláků jsou vánoční svátky a následující dny v novém roce ve znamení zkoušek. Co si budeme povídat, komu by se chtělo listovat v knížkách místo uždibování cukroví, koukání na pohádky a užívání si zimního období. Avšak pokud si vše člověk správně rozvrhne, věřte, že se dá zvládnout vše. Tento článek bych tím pádem chtěla věnovat několika doporučením, které se mi za ty 4 roky studia stihla posbírat :-) .

obr

 • Časové rozvržení

Podle mého naprosto stěžejní bod všeho. Pokud si člověk všechno správně naplánuje, má z poloviny vyhráno (tou druhou polovinou je ovšem samotný plán dodržet, v mém případě to znamená držet se daleko od takových Chirurgů, na které jsem schopna koukat od rána do večera, haha). Dalším krokem je udělat si odpovídající „rozvrh“ toho, co se budu kdy učit. Samozřejmě se vše odvíjí od toho, jak je daná zkouška náročná a kolik času na přípravu je potřeba.

 • Barvy, barvičky

Přiznávám, mé materiály vypadají většinou jako jedny velké omalovánky, ale nemůžu si pomoct. Pěkně vybarvené stránky ve mě evokují pocit, že jsem si vše zvýrazněné prošla. Tím pádem, co je fixou nedotknuto, to si většinou prostě nepamatuji.

 •  Pauza

Udělat si chvíli odpočinek na dobrou kávu, na něco k snědku nebo se jít jednoduše proběhnout sakra pomáhá.

 • Motivace

Pokud člověk ví proč se za daným cílem vůbec žene, hned to skáče lépe do hlavy, to mi věřte.

 •  Odměňte se

Stačí málo, v mém případě nečekaně hrnek dobré kávy.

 • Když nejde o život, tak jde o…

Myslím, že důležité je také to, uvědomit si, že jde vlastně o „prd“, že není žádná katastrofou pokud se něco nepovede. Vždy je šance to napravit.

 • Pozitivní energie

Jasně, lehko se to říká, těžko dělá, sama jsem ukázkový příklad. Den před zkouškou mám, co dělat abych si nevyškubala všechny vlasy na hlavě a tak podobně.

 • Síla kolektivu

Jsem upřímně moc ráda, že máme na oboru opravdu skvělou partu lidí, neboť pokud něco není jednomu jasné, může se zeptat toho druhého, jak se říká: „Víc hlav, víc ví.“

Jaké jsou vaše tipy na úspěšné zvládnutí zkouškového ?

Mějte se fajn,

vaše V

6 Comment

 1. Ja mám pred sebou ešte 4 skúšky a už nemám ďaleko od zbláznenia sa, a to aj keď sa snažím si rozvrhnúť čas nejako efektívne… myslím, že to treba len nejako prežiť :) ale s odmenou, pauzou a dobrou kávou máš pravdu, to pomáha. :)

  Simona | l i v e i n f o x w o r l d

  1. Enne says: Odpovědět

   Přeji hodně štěstí, všechno to určitě zmákneš :-)

 2. Tohle všechno asi dělám, ale stejně kolikrát vyšiluju 😀

  1. Enne says: Odpovědět

   To já také, to se neboj 😀

 3. Jojoo, to jsou dobré a funkční tipy. :) Já jsem v listopadu dodělala VŠ a teď mi přijde úplně divné, že už se nemusím učit. 😀

 4. Koukám, že bychom se v tipech na zvládnutí zkoušek shodli. A stejně ten svůj plán vždycky nestíhám. 😀 Jediné, co bohužel pro mě neplatí, je ten kolektiv. Ten tedy zatím není bůhvíco, ale zase první semestr, první rok na nové škole, tak se snad otrkáme a už ti nebudu ‚tiše‘ závidět. :)