3 dny v New Yorku

New York.

Vidět tohle město v celé své kráse byl můj celoživotní sen. Do plánu našeho roadtripu sice New York úplně nezapadal, ale když už se člověk v Americe nacházel, byla by to obrovská škoda, vynechat jej. New York city se od ostatních amerických měst, které jsme procestovali, lišil snad úplně ve všem. Nejlidnatější město USA na mě zapůsobilo nezapomenutelným dojmem své jedinečnosti. Ať už svou kulturou či etnickou rozmanitostí. Naše první kroky v NY City vedly přes Brooklyn Bridge. Musím uznat, že by se zde dalo udělat milion a jedna překrásných fotografií a stejně by člověk neměl dost. Dále jsme se vydali do samotného srdce NYC.

DSC_0622

IMG_5306

DSC_0632

DSC_0633

IMG_4137

IMG_4073

New York City na mě působil v porovnáním s ostatními městy nejvíc proevropsky. Při jakékoli zmíňce o NYC se mi ihned vybaví snímek Jeden den v New Yorku. U nás to byly nakonec 3 dny strávené v tomto úžasném městě. Přesněji řečeno 2 dny čistého programu, neboť první den jsme v pozdních hodinách dorazili z Washingtonu do NYC. Byla to již poslední destinace, kterou jsme při své cestě navštívili.

IMG_3859

Ubytovaní jsme byli opět přes Airbnb. Tentokrát však naše ruka při výběru ubytování nebyla zrovna dvakrát šťastná. A tak jsme se do města často vydávali s menším pocitem strachu, zdali při návratu na ubytování vůbec najdeme svá zavazadla na svém místě.

DSC_0649

Samotná cestovatelská část však byla skvělá. Obešli jsme myslím maximum všeho, co se za tu dobu dalo stihnout. A i když nám v cestě často stála narůstající únava způsobená nedostatkem spánku a délkou cestování, užili jsme si to.

IMG_3884

IMG_3865

IMG_3775

DSC_0656

Minuli jsme například pověstného býka, kde pořídit si fotografii, znamenalo pomalu hodinovou frontu. Viděli jsme také „žehličku“- Flatiron Building. Tahle legendární budova se nachází na rohu 23. ulice Fifth Avenue a Broadway v městské čtvrti Manhattan. Je dokonce považována za jeden z prvních mrakodrapů. Oběd jsme si vychutnali v jedné z italských restaurací, kde se dalo za rozumný peníz dobře najíst (ať žijí recenze a internetová doporučení). Musím uznat, že tak dobré lasagne jsem dlouho nikde nejedla.

IMG_3793

IMG_3805

Podívat jsme se zašli také na Národní pamárník a muzem 11. září. Z tohoto místa člověka opravdu mrazí, když si uvědomí, kolik lidských životů tu vyhaslo.

IMG_3829

Naše kroky dále vedly k domu legendárního seriálu Sex in the city (samozřejmě na mé prosebné přání). Byla jsem však poměrně překvapená, jak televize dokáže zkreslovat. Celá plocha, kterou člověk vídal v televizi, působila nezvykle maličce (ale stejně krásně).

IMG_4729

Závěrem prvního dne bylo omrknutí jedné z nejtradičnějších turistických atrakcí  v NYC- Times Square. Tahle rozsáhlá křižovatka mezi Brodwayí a Sedmou Avenue vás vtáhne do úplně jiného světa. Nespočet billboardů, svítících reklam a turistů vás doslova pohltí.

IMG_4478

IMG_4054

IMG_3983

IMG_4071

Druhý den jsme započali výbornou snídaní v Dunkin´ donuts. Poté nás čekala plavba do Staten Island trajektem. Cestou jsme míjeli slavnou Statue of Liberty. Časově stíhat, určitě bychom se vydali k jejímu bližšímu prozkoumání. Na místě jsme si pak dopřáli výborný oběd.

IMG_4659

IMG_4655

IMG_4429

Co se americké gastronomie týče, tak jedna z věcí, která mi bude scházet, jsou opravdu výborné burgery a mořské plody připravené na milion způsobů. Například tyhle krevety v krustě neměly jedinou chybu, stejně jako mini burgříky. Jinak je pro mě evropské jídlo „top one“ po všech směrech. V tomto si jako Češi nemáme, myslím, na co stěžovat.

IMG_4430

Poslední den jsme se také rozhodli zasvětit návštěvě Amerického přirodověckého muzea. V tomto směru jsme však měli trochu smůlu. Jelikož jsme sem přišli 2-3 hodiny před zavíračkou a některá patra již zpříštupněna nebyla. Mezi ně patřilo také to s kostmi dinosaurů, na něž jsem se těšila jako malá. I tak to však byla skvělá podívaná. Co mě příjemně překvapilo byl samotný přístup američanů ke vzdělání. Neboť například muzea ve Washingtonu byla zcela zdarma. Zde bylo dáno základní vstupné, které se pro dospělého pohybovalo okolo 500 Kč, pro děti, seniory a studenty okolo 200 Kč. Avšak cena základního vstupného byla pouze doporučená (tzn. ve skutečnosti jste mohli zaplatit, kolik jste chtěli).

IMG_4443

NY Natural History Museum je jedno z největších muzeí na světě a nachází se poblíž proslulého Central parku. Právě tam vedly naše kroky pak. Ve spojitosti s Central Parkem se asi každému okamžitě vybaví scénka s Kevinem z filmu Sám doma.

DSC_0688

IMG_4586

IMG_3960

Central Park jsme však museli prolétnout poměrně rychle, neboť nás čekal samotný hřeb naší návštěvy NYC. Zakončit jsme se ji rozhodli vyhlídkou z Empire State Building.

IMG_4440 (kopie)

Vytipovat západ slunce a v danou dobu se dostat nahoru Empire State Building, dalo také poměrně zabrat. A tak jsme se již smířili s myšlenkou, že to jednoduše nestihneme. Neboť všudy přítomné fronty se zdály doslova nekonečné. No a světe div se, ono to vyšlo. Tento zážitek stál rozhodně za to. Vidět celý New York jako na dlani v denním a následně ve večerním světle bylo pro mě něčím neskutečným.

IMG_4544

NYC bylo pro mě po San Franciscu rozhodně tím nejhezčím americkým městem. Pokud bych měla někdy ještě možnost, rozhodně bych se sem ráda vrátila v období před Vánocemi, neboť věřím, že to musí být naprosto dechberoucí podívaná. Jinak na pobyt v NYC doporučuji 3-4 dny čistého času.

IMG_4438

A jsme u samotného závěru :-) .

Doufám, že se vám dnešní vyčerpávající článek líbil! Pokud ano, ráda připravím něco dalšího z další zajímavé destinace. Mějte se krásně, V.

1 Comment

  1. Super článek,podle fotek to vypadá, že sis výlet užila:)