Riziko jménem nadbytek bílkovin

Bílkoviny neboli proteiny.

Myslím, že v dnešní době skloňujeme proteiny především v superlativech. Asi proto máme nespočet druhů proteinových tyčinek, kaší, sušenek či dokonce zmrzlin. Pro začátek, proteiny neboli bílkoviny jsou pro náš organismus zcela nezbytné (o tom tady ani nebudeme pochybovat). Potřebujeme je k novotvorbě tkání, k růstu či k nápravě tkání stávajících. Dále zprostředkovávají transport daných látek jako je například hemoglobin. Také slouží jako enzymy a regulují průběh dějů v živ. organismech apod. Zajisté se tedy shodneme na tom, že jsou pro nás opravdu nepostradatelné. Avšak co se stane pokud jich příjem v nadbytku? Je to v pořádku? Znáte vůbec ona možná rizika? Pokud ne, dejte se do čtení.

Hned pro začátek je důležité si uvědomit, že každý z nás má specifickou potřebu příjmu především s ohledem na to, zdali je dotyčný sportovec, nesportovec či vrcholový sportovec nebo zdali dodržuje třeba redukční dietu. Průměrný dospělý člověk by měl (plus, mínus) přijímat něco okolo 0,8-1,2 g bílkovin na kg své tělesné hmotnosti.

Jak jsem již zmiňovala výše, bílkoviny mají v naší stravě velmi podstatnou a zcela nezaměnitelnou funkci. Avšak i v tomto případě se musíme držet v nějakém tom přiměřeném měřítku. Asi mi dáte za pravdu, že pokud nejsem sportovec a ráno si udělám talíř plný míchaných vajíček doplněný šunkou a sýrem a doplním to ještě třeba kefírem, na svačinku sáhnu po balení XL jogurtu. Oběd bude složen z velkého fláku masa, na odpolední svačinku zvolím proteinovou tyčinku a večere bude opět tvořena dalším kusem masa, tak tady z dlouhodobějšího hlediska asi něco nehraje.

Narážím na fakt, že výrobky obohacené o proteiny jsou v dnešní době jakýmsi velkým boomem. Z toho důvodu jsem se rozhodla nastínit vám i onu možnou negativní stránku spjatou s možným nadbytkem proteinů ve stravě.

lg

zdroj obrázku: www.thisisinsider.com

      1. Možná zátěž pro ledviny

Nadbytečný příjem bílkovin úzce koreluje právě s možnou zátěží ledvin. Ty v nadbytku proteinů tvoří větší množství močoviny, jenž je odpadním produktem našeho těla. Bílkoviny si totiž náš organismus do zásoby uchovávat neumí. Bavím se však spíše o případu, kdy by dotyčný měl problém s ledvinami, o kterém by třeba nevěděl, byl nesportovec a rozhodl se přejít na vysokoproteinovou dietu.

       2. Zátěž pro žaludek

Trávení bílkovin představuje pro náš trávící trakt zdlouhavý a náročný proces. Z toho důvodu je také zapotřebí, aby naše tělo vynaložilo vyšší energie na trávení nežli je tomu u trávení tuků a sacharidů. To samozřejmě může představovat výhodu v tom směru, že proteiny mají ze všech makromolekul nejvyšší sytící schopnost (nemáme po jídle hned hlad). Což je mimo jiné velmi důležitý aspekt především u redukčních diet. O tom ale zase jindy. Proteiny se začínají štěpit v žaludku za pomoci enzymu pepsinu. Právě u citlivějších jedinců pak může docházet k tomu, že se setkávají s pocity nadýmání a nepříjemnou plynatostí.

      3. Únava a nedostatek energie

Tento bod v podstatě navazuje na dva zmíněné body výše. Jak jsem již psala proces trávení bílkovin je velmi náročný. Z toho důvodu při nadbytečném příjmu bílkovin můžeme často pociťovat únavu i nedostatek energie.

Doufám, že jsem vám tahle základní rizika alespoň v rychlosti zvládla shrnout a lehce objasnit. Stejně jako nadbytek, může mít samozřejmě i nedostatek bílkovin fatální následky. Jen mám pocit, že v této „proteinové éře“ jde poměrně snadno odbočit právě ke zmíněnému nadbytku s myšlenkou, že mohu zkonzumovat tolik bílkovin, kolik se mi jen zamane, bez šance jakéhokoli negativního vlivu. Takže zase jako vždy, nepřestávejme se řídit hesla: „Všeho s mírou“.

img_7927

Doufám, že se vám dnešní příspěvek líbil.

Dejte mi vědět do komentářů.

Vaše V.

 

2 Comment

  1. Já se od nového roku rozhodla se více hlídat. Stáhla jsem si kalorické tabulky a pečlivě zapisuju. Velice mě ale překvapilo, že ty píšeš, že člověk by měl mít cca 0,8g bílkovin na kilo. Mně ta appka vyhodila cca o 30g více,coz je pro mě skoro nereálné dosáhnout, vzhledem k tomu, že maso jim opravdu málo, ryby nejím vůbec a tak se to snažím nahnat sýry, jogurty, tvarohem a krekry s bílkovinou a kureci šunkou, ale ne vždycky se mi to povede, protože nesnim 100g šunky najednou, že jo. Takže každý den vlastně stresuju, kde nahnat vlákninu a protein 😀 vlákninu jsem už vyřešila, ale ten protein ne. Ale podle tvých výpočtu to vypadá dobře a denní dávku dodržuju :)

    1. Enne says: Odpovědět

      Jé, tak to jsme s tím novoročním hlídáním na tom stejně :-). Jinak, co se té appky týče. Pokud sis tam třeba nastavila hodnoty na redukci nebo tam přidala vyšší tělesnou aktivitu, tak je pak ten příjem bílkovin hned vyšší :-). A já to mám s bílkovinami podobně jako ty:-). Jsem spíše „přílohový typ“, takže spíše tíhnu k přebytku sacharidů ve stravě. Ale tímto článkem spíš narážím na dlouhodobější extrémy. A kde nahnat bílkoviny? Napadl mě třeba ještě cottage, kefír nebo acidofilní mléka a jestli nemusíš dvakrát ryby, zkus třeba lososa :-). Dost lidí, kteří nemůžou ryby ani vidět, tak lososa rádi a bez protestů sní :-D. A kdyby cokoli, klidně napiš. A moc děkuji za super komentář :-).