Život letušky

Být letuškou je podle mého názoru jedno z nejzajímavějších povolání. Já osobně tuhle profesi vždy ve velkém obdivovala, avšak občasný strach z létání by mi asi nikdy nedovolil tohle povolání vykonávat. Letuškou se však stala má dobrá kamarádka, kterou čas od času zahlcuji nejrůznějšími dotazy. A tak mě jednoho dne napadlo, že by vlastně tohle všechno mohlo zajímat i vás.

91ADCFD6-3C95-4912-9BF6-BA3F2AD5C5CD

  • Bylo tvým snem stát se letuškou už odmala?

Bylo. Rozhodně. Zní to jako velké klišé, ale je to tak. Někteří si ve školce nebo škole přáli být policisty, já si malovala obrázky letušek. Věděla jsem, že to chci dělat. 😊

E8C1230D-0028-4CAC-8236-9B6F438AEF18

  • Co máš na své práci nejraději?

Vlastně přemýšlím, co na té práci ráda nemám. Nikdy jsem paradoxně neřekla, že jdu do práce :-) , vždycky hlásím: „Zítra mám let nebo třeba v pátek letím do…“  Je jasné, že každý den/let „není posvícení“, ale ta práce letušky mě neskutečně baví. Je rozmanitá, každý let potkáte jiné a různé cestující, kteří to na palubě zaručeně vždy okoření. Kromě toho, v životě jsem nezažila tak skvělý kolektiv, jako máme teď. Důsledkem toho je, že se potkáváme s kolegy nebo kolegyněmi nejen v „práci“, ale i v soukromém životě. Spousta lidí mi přirostla k srdci.

35B77C63-31E7-40A4-81AF-B0DBEA6DE133

  • Jaká jsou naopak úskalí této profese?

Jediné negativní hledisko považuji časovou náročnost, únavu. Přece jen, střídat denní a noční v různých intervalech, toto úskalí si nejspíš dovedou nejvíce představit ti, kteří pracují stejně, např. doktoři atd.

  • Nejkrásnější místa, která jsi díky létání mohla navštívit?

Nebudu popírat, že se mě hodně lidí nezeptá na moji nejoblíbenější destinaci. Ještě nikomu jsem nezmínila svoji nejoblíbenější nebo nejkrásnější destinaci, neboť taková není. Každá země má něco do sebe, moc země neporovnávám, protože každá mě něčím zaujala, s každou mám spojený nějaký příběh. Hodně jsem si to užila např.  na Punta Cana v Dominikánské republice, kde jsem měla tu možnost dostat se rok zpět. Krásné počasí, průzračné moře, skvělé jídlo doplnila ještě lepší posádka. Na tento pobyt budu ještě dlouho vzpomínat. Stejně tak budu vzpomínat na můj nejdelší pobyt v Dubaji, kde jsem zároveň strávila Vánoce i Silvestr 2019. Můj poslední, taktéž skvělý pobyt před karanténou a s tím spojené vládní nařízení o zavření hranic, byl v Ománu, kde jsem byla týden.

14BE9AD7-0E29-4926-9FE0-C42CB426963B

  • Jak moc ovlivnila situace okolo koronaviru tvou práci?

Ovlivnila ji hodně. Probíhají teď pouze „nutné“ lety, tím mám na mysli třeba repatriační a provoz je takřka zastaven. Je to velký nezvyk pro někoho, kdo je zvyklý pořád někde cestovat, troufám si říct za celý palubní personál, že se s tím těžko smiřujeme, každopádně nic jiného, než vydržet a přečkat to, nám stejně jako ostatním, komu udělala tato karanténa velkou stopku, nezbude :-( .

6D1C47DA-5062-4D8B-9E90-12C413D58FDA

  • Jak cca vypadá tvůj typický pracovní den, když létáš?

To záleží na ročním období. Od jara až do podzimu mám „pouze“ otočkové lety, tedy letíme do určité destinace, průlet máme cca 40 min, nastoupí cestující z destinace a letíme zpět. Nálet přes letní sezónu je velký, člověk se ani nestihne nudit. V zimě mám spíše pobytové linky. Někam doletím a jsem tam např. od tří dnů až do měsíce. Je to spíše relax, nálet je ale menší. (Za toto mě budou všichni nesnášet, je to provokativní, přidávat příspěvky s mořem, když je v ČR pod nulou :-) ).

  • Co bys poradila lidem, kteří přemýšlí, že by chtěli vykonávat podobné povolání?

Kontaktovat mě 😀 . Ráda povykládám své zážitky a práci letušky rozhodně doporučím!

E095FECD-BEEB-4011-8ECA-A56537BAE178

  • Setkala ses během létání již s nějakou neobvyklou nečekanou událostí?

Těch situací je spousta, jak jsem zmínila výše, každý let je jiný, tvoří ho jiná posádka a jiní cestující, někdy se to bohužel neobejde bez zdravotních komplikací… Naštěstí zatím nic, co bychom s posádkou jako team nevyřešili (musím zaklepat). Některé lety jsou také provázeny turbulencemi, spousta lidí má strach a bojí se, já už je většinou ani nepociťuji, už jsem si na to zvykla 😀 .

  • Kolika jazyky musíš jako letuška umět plynule hovořit?

Plynule mluvím angličtinou, angličtinu potřebujete v každé společnosti! Dříve jsem mluvila i německy, bohužel, když člověk jazyk nevyužije v běžném životě a neoživuje, vzpomene si poté jen na základy.

A2723501-1DB2-4A59-9F38-C3BA925C68EF

  • Jaké jsou tvé další koníčky mimo létání?

Teď mám spousta času, tak se snažím chodit alespoň do přírody, samozřejmě v rámci možností. Za běžné situace podle času chodím cvičit s trenérem, dále mám z letních sportů ráda inline brusle, poslední dobou mě začalo bavit i běhání, čemuž se divím, jelikož jsem běh vždycky nesnášela. V zimě miluju lyžování, ráda chodím s kamarádkami posedět do kavárny. Těch koníčků je opravdu spousta, mohla bych jmenovat do večera! Shrnula bych to tím, že se nerada nudím!

CB9AAE8E-6F95-4CD6-A198-4B39520827EF

zdroje obrázků a profily : Instagram: @erikakoupa + @photo_luci.kolmi

Letu zdar a Erči děkuji za rozhovor!