Zakyntos-cestování za současné situace

„Víš, že jsi opravdu dlouho nic nenapsala?“ 

Pohled na poslední mnou vydaný příspěvek datovaný k začátku května, mě poměrně uzemnil. Ono to bude vážně téměř půl roku…kam se ten čas poděl? I tak mě pár takových dotazů zahřálo u srdce. Pocit, že tu mou směsku výživových, někdy lifestylově směřovaných poznatků poskládaných do několika odstavců vlastně někdo čte. No a tak jsem tady… s dekou, hrnkem černého čaje, unaveným pohledem, avšak vracející se chutí zase psát. Když jsem přemýšlela nad tím, co tentokrát uvézt do éteru, volba byla poměrně jasná. Výživová témata si asi chvíli počkají a přednost dávám něčemu, k čemu se několik dní zpátky s úsměvem v myšlenkách vracím…prosluněnému Řecku.

1B84D540-41C6-472C-96A3-FDEA9A8EFAC8

Jak asi všichni moc dobře víme, cestovat za nynějších podmínek do zahraničí je často ne tak úplně lehké. Když se mi poštěstilo, se i přesto letos do Řecka podívat, byla to opravdu dvojitá radost. Asi nemusím ale zmiňovat, že bez odpovídajících opatření se to neobešlo. Letěla jsem tam v době, kdy se opatření ohledně covid testu měnila ze dne na den. Konečným výsledkem bylo random testování až na letišti v Řecku. Tohoto náhodného testování jsem se jak jinak zúčastnila. Poté jen zbývalo být celý den ve střehu a modlit se, aby byl test negativní. A tak se naštěstí nakonec stalo.

2C1388B4-B12B-455B-8E74-F1C845C6559B

Dopad covidu byl cítit i při dalších situacích-poloprázdné restaurace, smutně vyhlížející číšníci a majitelé restaurací/hotelů. V tu chvíli si člověk říkal, kolik lidí to negativně ovlivní, jaký dopad to přeci jen bude mít i na ekonomiku/cestovní ruch, apod. A to ne, že bych chtěla onu situaci nijak zlehčovat, ale myslím, že i tahle stránka uvědomění, do této sekce patří. Zpět však k tomu veselejšímu :-)

DSC_0442

Současná situace však rozhodně nijak neubrala na kráse a rozmanitosti samotného Zakyntosu. Nižší koncentrace turistů naopak některá místa učinila lépe přístupnými. K procestování rozhodně můžu doporučit hlavní město Zakyntos, Turtle Island, legendární pláž Navagio, Xigia pláž známou svými sirnými prameny, Blue Caves a mnohé další.

E99C2134-9552-4C84-9648-3CE63E9E8C45

Začít mohu třeba hlavním městem Zakyntosu (stejnojmenně Zakyntos). Hlavní město vás naláká rozhodně svým rozlehlým přístavem, příjemným nádech historie a na nejeden krásný výhled na tohle všechno dohromady.

Další, co rozhodně stojí za zmínění, jsou decheroucí pláže. Mezi ty nejznámější patří kupříkladu pláž Navagio. Její pozoruhodnost spočívá především v tom, že vysoké vápencové útesy ji obklopují ze všech stran, tudíž jediný způsob, jak se na tuhle pláž s bílým pískem a průzračnou vodou dostat, je lodí. Pohled na samotnou pláž hezky „z vrchu“ nabízí nejeden „viewpoint“. Avšak terén nepodceňte, v žabkách se vám to dvakrát příjemně prošlapovat nebude.

BD9A015E-7489-4E72-9854-59C1814746D4

Xigia, je pak dalším klenotem, ukrytým v malé zátoce. O tomto místě dokonce traduje, že má léčivé účinky, a to díky svým sirným pramenům. Kousek opodál se nachází také příjemná hospůdka přímo s výhledem na tuhle vyhlášenou pláž.

BBD7B161-892E-4885-BEDD-0917A9248EF6

Nerada bych také zapomněla na tzv. Blue Caves. Takový lodní výlet lze doporučit jedině všemi deseti. Celkově vzato má Zakyntos rozhodně, co nabídnout, proto jsem snad poprvé v životě měla pocit, že na tak kouzelné místo týden stačit nebude.

DSC_0352

Pokud byste tedy někdy do budoucna přemýšlely o vhodném místě pro dovolenou, Zakyntos může být třeba tou vaší vysněnou destinací. A ani situace okolo covidu tomu tehdy nikterak neubrala. Ba naopak, nižší koncentrace turistů vám často lépe zpřístupnila jindy často hojně obklopované turistické destinace. Na své si zde přijdou také akčnější typy lidí holdující ať už vodnímu adrenalinu, výšlapům nebo vyhlídkovým jízdám na loďkách.

DSC_0410Tak snad brzy u dalšího příspěvku,

V.